Półwysep kuchenny - wymiary, zagospodarowanie i aranżacje
2037
post-template-default,single,single-post,postid-2037,single-format-standard,bridge-core-2.5.1,cookies-not-set,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-27.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_responsive
półwysep kuchenny

Półwysep kuchenny – wymiary, sposób zagospodarowania i aranżacje

Półwysep kuchenny to popularne rozwiązanie w dzisiejszych kuchniach. Jest to rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność stołu, blatu kuchennego oraz szafek i szuflad. Co więcej, półwysep może mieć różne kształty i rozmiary, dzięki czemu zmieści się w każdym wnętrzu. Bez problemu można go dopasować w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika.

Półwysep kuchenny – co to jest?

Dawniej mianem półwyspu kuchennego określało się blat, który z jednej, krótszej strony mocowany był do ściany, natomiast z drugiej podtrzymywały go nogi. Nosił on też nazwę barku kuchennego. Jednak z czasem pod blatem zaczęto montować dodatkowe półki i szuflady, aby wykorzystać każdą wolną przestrzeń w kuchni. W taki właśnie sposób barek przekształcił się w półwysep kuchenny.

Dziś pełni on kilka funkcji. Z jednej strony jest miejscem do przechowywania produktów spożywczych, zastawy stołowej czy innego kuchennego wyposażenia. Z kolej od strony salonu półwysep często wyposażony jest w półki na książki lub na wino albo wykończony dekoracyjnie, np. pokryty cegłą, lamelami drewnianymi czy ozdobnym kamieniem. W niektórych kuchniach przy półwyspie stawia się wysokie krzesła, czyli hokery, dzięki czemu zastępuje on stół. To dobre rozwiązanie szczególnie dla małych wnętrz.

 

półwysep w kuchni

Duży półwysep w kuchni, źródło: Zdjęcie dodane przez Alan Quirván: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/czarna-drewniana-szafka-kuchenna-z-kranem-ze-stali-nierdzewnej-4030908/

 

Półwysep kuchenny – wymiary

Jakie wymiary powinien mieć półwysep w kuchni? Cóż, wszystko zależy od tego wielkości kuchni oraz tego, jaką półwysep ma w niej pełnić funkcję. Jeśli półwysep ma być przedłużeniem ciągu kuchennego i pełnić funkcję blatu roboczego, to powinien mieć wysokość 90-92 cm, a szerokość 90-120 cm. Im mamy więcej wolnej przestrzeni, tym szerszy i dłuższy blat możemy zamontować. Jeżeli chcemy, aby pełnił on funkcję barku, to może mieć szerokość 60 cm, a wysokość 90-110 cm. Wówczas nad blatem należy pozostawić pustą przestrzeń.

 

Jak zagospodarować półwysep w kuchni?

Nowoczesna kuchnia z półwyspem jest nie tylko elegancka, ale również funkcjonalna i zorganizowana. Okazuje się, że półwysep można zagospodarować na wiele sposobów w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Pamiętajmy jednak o tym, aby mebel był jak najbardziej funkcjonalny. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie półwyspu kuchennego:

  1. Dodatkowy blat do pracy – zawsze przyda się w kuchni. Na jego powierzchni można przygotowywać posiłki, kroić warzywa na sałatkę czy wyrabiać ciasto. Dzięki temu wykonywanie czynności kuchennych staje się wygodniejsze.
  2. Przestrzeń do spożywania posiłków – półwysep kuchenny może z powodzeniem zastąpić stół do spożywania posiłków. W tym celu warto dokupić kilka krzeseł lub stołków, które można ustawić przy półwyspie. To świetne rozwiązanie dla osób, które mają niewielką kuchnię, w której zwykły stół po prostu by się nie zmieścił.
  3. Szafki i szuflady – jeśli chcemy stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania przyborów kuchennych, garnków, talerzy i innych akcesoriów, możemy zamontować szafki i szuflady na półwyspie kuchennym. Dzięki temu wszystko będziemy mieć na wyciągnięcie ręki, co znacznie ułatwi nam pracę w kuchni.
  4. Bar – jeśli kuchnia jest połączona z salonem, półwysep możemy zagospodarować jako barek na wina lub inne trunki.
  5. Dodatkowa półka – jeśli półwysep kuchenny jest wyposażony jedynie w blat, można zamontować nad nim dodatkową półkę na różnego rodzaju przyprawy, zioła i oliwy. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, lecz także ma duże walory estetyczne.

 

jak urządzić półwysep kuchenny

Jak zagospodarować półwysep w kuchni, źródło: Zdjęcie dodane przez Terry Magallanes: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/cztery-brazowe-drewniane-krzesla-2635038/

 

Półwysep w kuchni – aranżacje

Najczęściej spotykane rozwiązanie to półwysep w kuchni z salonem. Jest to powszechna praktyka, która pozwala w płynny sposób oddzielić kuchnię od salonu lub jadalni. Istnieje jednak wiele innych sposobów na zaaranżowanie półwyspu w kuchni.

Półwysep kuchenny ze stołem

To rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność wśród osób, które chcą w jednym miejscu połączyć strefę roboczą z miejscem do spożywania posiłków. Wystarczy ustawić przy blacie kilka wysokich stołków lub krzeseł, aby móc wygodnie spożywać posiłki.

 

Półwysep kuchenny ze stołem

Półwysep kuchenny jako stół, źródło: Zdjęcie dodane przez Max Vakhtbovych: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/jasny-dom-zaklad-stol-6903149/

 

Dwupoziomowy półwysep w kuchni

To bardzo ciekawe rozwiązanie, które daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, taki półwysep zbudowany jest z dwóch blatów – niższego blatu roboczego i wyższego blatu barowego. Dodatkowo taki półwysep dobrze odgrodzi kuchnię od salonu.

 

dwupoziomowy półwysep w kuchni

Półwysep kuchenny dwupoziomowy, źródło: Zdjęcie dodane przez Saviesa Home: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/puste-dwa-czarne-krzeslo-2089696/

 

Półwysep kuchenny z barkiem

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, półwysep kuchenny świetnie sprawdzi się jako barek. Jeśli jest osadzony wyżej, należy dobrać do niego stołki barowe, które podkreślą stylistykę wnętrza.

 

półwysep z barkiem

Półwysep z barkiem, źródło: Zdjęcie dodane przez Jean van der Meulen: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/bialy-mini-bar-1454805/

 

Przedłużenie zabudowy meblowej

Częstym rozwiązaniem jest stosowanie półwyspu jako przedłużenia szafek kuchennych. W ten sposób zyskujemy dodatkowe miejsce robocze oraz przestrzeń do przechowywania. Warto zatem kupić meble kuchenne z półwyspem – na rynku znajdziemy duży wybór.

 

Półwysep jako przedłużenie zabudowy meblowej

Półwysep jako przedłużenie zabudowy meblowej, źródło: Photo by Cameron Smith on Unsplash

 

Półwysep jako lada

Tego typu półwysep kuchenny nawiązuje do blatu. To dobra alternatywa dla stołu. Prezentuje się elegancko w kuchni, a przy tym nie zabiera dużo miejsca.

 

półwysep kuchenny jako lada

Półwysep jako lada, źródło: Obraz autorstwa pvproductions na Freepik

 

Mała kuchnia z półwyspem

Okazuje się, że półwysep to świetne rozwiązanie dla nieco mniejszych kuchni. Nie potrzebuje aż tak wiele miejsca, co klasyczna wyspa, a przy tym pełni wiele funkcji – służy jako blat roboczy, miejsce do spożywania posiłków i przechowywania kuchennego wyposażenia.

 

Jak zrobić półwysep kuchenny?

Półwysep w kuchni możemy wykonać z różnych materiałów, np. z cegły, płyty gipsowo-kartonowej, bloczków betonowych czy też ze szklanych pustaków. Należy jednak zaznaczyć, że półwysep murowany wykonuje się na etapie budowy kuchni. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy go w planach, a postanowiliśmy umieścić go w kuchni, do jego budowy najlepiej wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe. Wówczas montuje się je na specjalnym metalowym stelażu. We wnętrzu można zrobić szafki i półki, natomiast całość wykończyć ozdobnymi płytkami, cegłą lub kamieniem. Alternatywnym rozwiązaniem jest konstrukcja ze szklanych pustaków albo z betonowych bloczków – taką konstrukcję wznosi się dość łatwo i w miarę szybko. Półwysep należy wykończyć według własnych preferencji, ale tak, aby stylistyką pasował zarówno wystroju kuchni, jak i salonu.

Brak komentarzy

Napisz komentarz