Czy lodówka może stać na mrozie, w garażu albo na działce? | AGD
1509
post-template-default,single,single-post,postid-1509,single-format-standard,bridge-core-2.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-27.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
czy lodówka może stać na mrozie

Czy lodówka może stać na mrozie?

W wielu polskich domach, gdy kupuje się nową lodówkę, a stara jeszcze w miarę dobrze działa, pozostawia się ją na wszelki wypadek albo wykorzystuje jako dodatkową lodówkę podczas świąt czy uroczystości rodzinnych. Niestety nie zawsze mamy wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, aby przechowywać drugą lodówkę. Stąd też często pojawia się pytanie, czy lodówka może stać na mrozie? Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Czy lodówka może stać na mrozie?

Wiele osób zastanawia się, czy lodówka może pracować na mrozie. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak i nie. Wszystko zależy bowiem od rodzaju lodówki, a konkretnie od jej klasy klimatycznej. Każda lodówka i zamrażarka ma określoną przez producenta klasę klimatyczną, która informuje, w jakich temperaturach może być użytkowana. To właśnie dzięki pracy w określonych warunkach lodówka będzie pracować prawidłowo, nie pobierając przy tym większej ilości prądu, niż powinna.

Rodzaje klas klimatycznych w lodówkach

Istnieją cztery klasy klimatyczne:

  • SN – to klasa rozszerzona umiarkowana, zakres temperatur od 10°C do 32°C.
  • N – klasa klimatyczna umiarkowana, przeznaczona do użytkowania w temperaturach od 16°C do 32°C.
  • ST – klasa subtropikalna, dla klimatu tropikalnego, zakres temperatur od 16°C do 38°C.
  • T – klasa tropikalna, dla klimatu tropikalnego, przeznaczona do użytkowania w temperaturach od 16°C do 43°C.

 

czy lodówka może stać na mrozie

Źródło: Photo by Dev Benjamin on Unsplash

 

Klasę klimatyczną można określić też w następujący sposób:

  • 3 – temperatura od 10°C do 25°C, wilgotność względna 60%.
  • 4 – temperatura od 10°C do 30°C, wilgotność względna 55%.
  • 5 – temperatura od 10°C do 40°C, wilgotność względna 40%.
  • 7 – temperatura od 10°C do 35°C, wilgotność względna 40%.

 

Na rynku najwięcej jest lodówek działających w klasie klimatycznej SN i N. Natomiast coraz więcej nowoczesnych urządzeń ma kilka klas klimatycznych, dzięki czemu mogą pracować w szerszym zakresie temperatur.

Patrząc na klasę klimatyczną, łatwo można udzielić odpowiedzi na pytanie, czy lodówka może stać na mrozie. Obecnie wszystkie dostępne w sprzedaży lodówki nie mogą pracować w ujemnych temperaturach, a zatem nie możemy ich ustawić w kotłowni, garażu, warsztacie, budynku gospodarczym czy na balkonie. Praca w tak niskich temperaturach może skutkować awarią urządzenia.

Dlaczego lodówka nie może stać na mrozie?

Niska temperatura i duża wilgotność to dwa czynniki, które negatywnie wpływają nie tylko na lodówkę, ale również na inne sprzęty AGD: zamrażarki, piekarniki czy zmywarki.

Lodówka chłodzi żywność, oddając ciepło na zewnątrz. Czynnik chłodniczy krąży w systemie, gdzie zmienia się z gazu w ciecz, a później z powrotem w gaz. Jeśli powietrze na zewnątrz będzie chłodniejsze niż w lodówce, termostat może przestać działać, ponieważ system nie odbierze prawidłowego sygnału. To z kolei sprawi, że nie włączy się sprężarka, która uruchamia proces chłodzenia. W rezultacie wewnątrz lodówki podniesie się temperatura, żywność w zamrażarce się rozmrozi, a samo urządzenie zacznie się przegrzewać.

Poza tym przy niższych temperaturach olej w agregacie może stać się gęstszy i zwiększyć swoją lepkość, co uniemożliwi jego prawidłowy obieg. Jeśli w tym czasie będziemy korzystać z lodówki, ryzykujemy spaleniem sprężarki.

Należy jeszcze dodać, że użytkowanie lodówki w nieprawidłowych warunkach skutkuje utratą gwarancji producenta.

czy lodówka może stać na mrozie

Źródło: Photo by Old Youth on Unsplash

Jak przechowywać nieużywaną lodówkę?

Przechowywanie nieużywanej lodówki dla wielu osób może stanowić problem, szczególnie jeśli nie mają wystarczającej ilości miejsca w mieszkaniu. Wiemy już, że pracująca lodówka nie powinna stać na mrozie, a jak jest w przypadku nieużywanego sprzętu? Czy lodówka może stać w garażu? Czy wyłączona lodówka może stać na mrozie?

Nieużywaną lodówkę najlepiej trzymać z dala od słońca i źródeł ciepła. Nie może też być ona narażona na deszcz, śnieg czy poranną rosę. Lodówkę należy przechowywać w miejscach suchych, w których nie będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych. Producenci w instrukcjach obsługi nie podają, czy lodówka może stać w minusowej temperaturze. Wydaje się zatem, że nie ma przeciwwskazań do przechowywania nieużywanego urządzenia w garażu, warsztacie czy budynku gospodarczym. Niemniej jednak trzeba się liczyć z tym, że zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia podzespołów przy bardzo niskich temperaturach. Należy również pamiętać, aby pozostawić uchylone drzwi lodówki, co zapobiegnie tworzeniu się pleśni i nieprzyjemnych zapachów wewnątrz urządzenia.

czy lodówka może stać na mrozie

Brak komentarzy

Napisz komentarz