Zapalarka cały czas pracuje w kuchence - jakie mogą być przyczyny?
989
post-template-default,single,single-post,postid-989,single-format-standard,bridge-core-2.5.1,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-23.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.1,vc_responsive
zapalarka cały czas pracuje w kuchence

Zapalarka cały czas pracuje w kuchence – jakie mogą być przyczyny?

Mimo że na rynku pojawiły się energooszczędne płyty indukcyjne, kuchenka gazowa wciąż jest chętnie kupowana do kuchni. Konsumenci wybierają jednak minimalistyczne płyty gazowe zamiast dużych kuchenek wolnostojących. Choć zyskały one zupełnie nowy wygląd i wiele nowoczesnych funkcji, wciąż pojawiają się problemy z iskrownikiem, który umożliwia szybkie zapalenie płomienia. Jednym z nich jest to, że zapalarka cały czas pracuje w kuchence. Może to oznaczać, że iskrownik uległ uszkodzeniu, jednak problem nie zawsze jest aż tak poważny. W artykule przedstawimy możliwe przyczyny problemów z iskrownikiem.

Iskrownik w kuchence gazowej – co to jest?

Kiedyś do zapalenia palnika gazowego używaliśmy zapałek lub elektrycznych zapalniczek. Jednak obecnie większość kuchenek gazowych wyposażona jest w elektryczne zapalarki gazu, które pozwalają jednym ruchem ręki zapalić płomień. To szybkie i bardzo wygodne rozwiązanie, a do tego również bezpieczne, ponieważ minimalizuje ryzyko oparzenia. Za generowanie iskry w takich kuchenkach odpowiada iskrownik, czyli potocznie znana zapalarka gazu.

  kuchenka gazowa

Jakie są najczęstsze objawy uszkodzenia zapalarki?

Iskrownik jest niezbędnym elementem kuchenki gazowej, ponieważ pozwala na szybkie zapalenie palnika. Często zdarza się jednak, że odmawia posłuszeństwa. Wówczas możemy zaobserwować kilka charakterystycznych objawów.

Niedziałający palnik

Jeśli nie możemy zapalić jednego lub np. trzech palników w kuchence, to znak, że iskrownik mógł zostać uszkodzony. W przypadku starzejących się kuchenek zużycia ulega również izolacja na przewodzie iskrownika. Sprawia to, że prąd od generatora iskry nie dociera do główki iskrownika, tylko dochodzi do wyładowania elektrycznego w miejscu niesprawnego izolacji.

Zapalarka cały czas pracuje w kuchence

Kolejnym popularnym objawem uszkodzonej zapalarki jest to, że pracuje on cały czas, pstryka – wydaje charakterystyczny dźwięk. Jednakże niekoniecznie oznacza to, że kuchenka uległa awarii, której nie da się naprawić.

zapalarka cały czas pracuje w kuchence

Niestabilna praca kuchenki gazowej

Do myślenia może nam dać sama praca kuchenki. Może się zdarzyć tak, że urządzenie jednego dnia będzie pracować prawidłowo, a drugiego już nie będziemy mogli uruchomić palnika. Jeśli dotyczy do wszystkich palników, problemów może leżeć w generatorze, a to dość poważna usterka, której nie należy lekceważyć, ponieważ problem będzie się nasilał, aż w końcu kuchenka całkowicie odmówi współpracy.

Dlaczego zapalarka cały czas pracuje w kuchence? Możliwe przyczyny

Jeżeli nasza zapalarka pstryka i nie chce się wyłączyć, możliwe, że uległa awarii. Nie zawsze jednak jest to spowodowane uszkodzeniem. Czasami przyczyną może być nieprawidłowe użytkowanie kuchenki. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny niedziałającego iskrownika.

Zabrudzony palnik

Wszystkie sprzęty AGD wymagają regularnego czyszczenia. W przypadku kuchenki gazowej musimy wyczyścić jej wszystkie elementy – nie tylko powierzchnię płyty, ale również ruszty i palniki. Zabrudzenia mogą bowiem dostać się do iskrownika i zablokować jego mechanizm, uniemożliwiając prawidłową pracę. Jeśli zatem kuchenka sama daje iskrę, przeprowadźmy dokładny proces czyszczenia, najlepiej kilkakrotnie.

czyszczenie palnika w kuchence gazowej

Zalany iskrownik

Jeżeli iskrownik pstryka, ale nie pojawia się iskra, najprawdopodobniej zalaliśmy palnik. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzenia, ponieważ na kuchence przyrządzamy różne płynne potrawy, które mogą spłynąć na płytę kuchenki, a następnie przedostać się do iskrownika. Nawet niewielka ilość wilgoci może spowodować problemy z uruchomieniem palników. Na szczęście w tym przypadka naprawa nie jest skomplikowana. Wystarczy rozebrać zapalarkę, dokładnie oczyścić i osuszyć jej części, a następnie złożyć. Wówczas powinna pracować bez zarzutu.

Zablokowanie załączania iskry w pokrętle

Awaria pokrętła może sprawić, że zapalarka w kuchence będzie pracować przez cały czas. Jeżeli jeden z zapalaczy jest cały czas wciśnięty, możliwe, że doszło do zablokowania załącza zapalarki w pokrętle. W takiej sytuacji będziemy musieli wymienić wiązkę do wszystkich zapalaczy. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być też zabrudzenia albo resztki jedzenia, które blokują włącznik. Wówczas należy rozebrać i dokładnie wyczyścić pokrętło.

zapalarka cały czas pracuje w kuchence

Uszkodzony generator iskry

Objawy uszkodzenia generatora iskry mogą być różne. Jednak najczęstszą z nich jest to, że iskrownik pstryka i stale podaje iskrę na palnik, co jest bardzo niebezpieczne. Jeżeli wszystkie iskrowniki przestały prawidłowo pracować, zapewne mamy do czynienia z uszkodzeniem generatora. Wówczas należy jak najszybciej wymienić go na nowy.

W sieci znajdziemy wiele porad i filmików instruktażowych, jak wymienić generator iskry samodzielnie. Nie zaleca się jednak robić tego na własną rękę ze względów bezpieczeństwa. Warto zatem zastanowić się nad wezwaniem specjalisty.

Podsumowanie

To, że zapalarka cały czas pracuje w kuchence, wcale nie musi oznaczać, że doszło do poważnej awarii. Czasami sami jesteśmy winni, ponieważ zapominamy o systematycznym czyszczeniu urządzenia i jego prawidłowym użytkowaniu. Może się jednak zdarzyć, że uszkodzeniu uległy niektóre podzespoły iskrownika. Jeśli nie mamy pewności, co było przyczyną awarii, powinniśmy pomyśleć o wezwaniu serwisu lub fachowca, który dokładnie zdiagnozuje i rozwiąże problem.

bez komentarza

Zostaw Komentarz