15 mar Rozgrzewające przyprawy na chłodne dni
Na zewnątrz zimno, wietrzenie i deszczowo? Taka pogoda sprawia, że jedyne, na co masz ochotę, to zaszyć się pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty w ręku? Niestety to może nie wystarczyć, aby rozgrzać organizm od środka. Warto zatem wykorzystać rozgrzewające przyprawy, które poprawią samopoczucie i korzystnie wpłyną na Twój organizm. Sprawdź, które przyprawy warto włączyć do diety w okresie jesienno-zimowym.
Imbir – rozgrzewa, wzmacnia odporność i zwalcza infekcje
Imbir od tysięcy lat jest stosowany w medycynie. Ma nie tylko właściwości rozgrzewające, ale również przeciwbólowe, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Działanie imbiru jest porównywalne do aspiryny, dlatego warto go stosować pomocniczo przy różnych infekcjach organizmu. Imbir występuje w formie świeżego korzenia lub zmielonej. Jest składnikiem wielu azjatyckich potraw, m.in. zupy tajskiej. Mielony imbir świetnie nadaje się do sałatek, sosów, deserów czy marynat do mięs. Natomiast świeży imbir warto dodać do herbaty lub grzańca. W przypadku przeziębienia lub bólu gardła małe kawałki można ssać.
Można również przygotować napar z imbiru do picia. Wystarczy dobrze umyć świeży korzeń imbiru i pokroić go na cienkie plastry, a następnie zalać gorącą wodą lub gotować przez kilka minut. Do przygotowanego naparu można dodać sok z cytryny i miód. Tak przygotowany napar z imbiru doskonale rozgrzewa organizm, a także wspomaga odchudzanie.
Cynamon – rozgrzewa, leczy i odchudza
Do grona rozgrzewających przypraw zalicza się również cynamon, który ma wyrazisty, korzenny zapach i słodko-gorzki smak. Jest to wysuszona kora młodych pędów cynamonowca cejlońskiego. Cynamon ma wiele właściwości zdrowotnych, m.in.: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antyseptyczne. Poza tym doskonale rozgrzewa organizm, poprawia krążenie i wspomaga odchudzanie. Można go kupić w formie laski lub zmielonej. Jeśli dodasz go do herbaty, kawy lub czekolady, od razu poczujesz jego rozgrzewającą moc. Już nawet niewielka ilość cynamonu dodana do posiłku, wspomoże Twoje trawienie.
Goździki – rozgrzewające przyprawy do napojów
Pochodzące z Indonezji goździki to tak naprawdę wysuszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego. Mają charakterystyczny smak i zapach, który zawdzięczają ich kluczowemu składnikowi – eugenolowi. Goździki poprawiają krążenie i świetnie rozgrzewają organizm od wewnątrz. Można je dodawać do gorących napojów, np. do herbaty, grzanego piwa czy wina.
Kurkuma – wzmacnia i rozgrzewa
Powszechnie stosowana w kuchni żółta przyprawa, czyli kurkuma ma nie tylko właściwości barwiące, ale również słynie ze swoich właściwości zdrowotnych. Ma działanie antynowotworowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Co więcej, wspomaga trawienie i działa rozgrzewająco. Zmieloną kurkumę dodaje się do wielu potraw, np. do mięs i ryb, warzyw, sosów, a nawet zup. Świetnie nadaje się również do picia – szczególnie dobrze smakuje herbata z kurkumą lub mlekiem – tzw. złote mleko. Kurkumę można również spożywać na surowo, podobnie jak imbir, z którym jest spokrewniona. Obie te rozgrzewające przyprawy mają wiele właściwości prozdrowotnych.
Kardamon – rozgrzewa i pobudza
Kolejną z rozgrzewających przypraw jest kardamon, który występuje w formie ziarenek lub zmielonej. Ma silny korzenny aromat, dlatego wystarczy dodać zaledwie szczyptę do potrawy, by poczuć jego smak. Kardamon słynie ze swoich właściwości rozgrzewających, dzięki którym przyspiesza metabolizm organizmu. To jednak niejedyne jego zalety. Kardamon ma również właściwości wykrztuśne, dlatego stosowany jest pomocniczo przy przeziębieniach, chorobach gardła i górnych dróg oddechowych. Choć kardamon, obok szafranu jest uznawany za jedną z najdroższych przypraw na świecie, warto mieć go w swojej kuchni.
Chili (pieprz cayenne) – udrażnia zatkany nos
Ostry, intensywny smak pieprzu cayenne spowodował, że stał się on jedną z najbardziej rozpoznawanych przypraw. Oprócz wyszukanego smaku chili ma jednak wiele właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim jest bogate w kapsaicynę, która ma działanie antybakteryjne, antynowotworowe i przeciwcukrzycowe. Poza tym pieprz cayenne ma silne właściwości rozgrzewające, udrażnia zatkany nos i likwiduje ból głowy. Można go dodawać do potraw mięsnych, sosów lub potraw z ryżu. Rewelacyjnie smakuje również gorąca czekolada z dodatkiem chili.
Jakie są jeszcze rozgrzewające przyprawy?
To tylko niektóre z przypraw, mających właściwości rozgrzewające. Ich lista jest o wiele dłuższa i z powodzeniem możemy na nią wpisać również kolendrę, gałkę muszkatołową, kminek lub czarny pieprz. Te rozgrzewające przyprawy nie tylko dodadzą smaku i aromatu posiłkom, ale również doskonale podwyższą wewnętrzną temperaturę ciała. W okresie jesienno-zimowym rozgrzeją organizm i poprawią samopoczucie. Warto jednak stosować je przez cały rok.
Brak komentarzy