Płyta gazowa bez płomieni - bezpieczne i ekonomiczne gotowanie
2146
post-template-default,single,single-post,postid-2146,single-format-standard,bridge-core-2.5.1,cookies-not-set,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-27.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_responsive
płyta gazowa bez płomieni

Płyta gazowa bez płomieni – jak działa? Czy warto ją kupić?

Płyta gazowa bez płomieni to stosunkowo nowy rodzaj kuchenki gazowej, który zyskuje coraz większą popularność. W artykule przyjrzymy się bliżej działaniu takiej płyty gazowej. Sprawdzimy również, jakie są jej największe zalety oraz wady.

Co to jest płyta gazowa bez płomieni?

Płyta gazowa pod szkłem to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety klasycznej kuchenki gazowej z nowoczesnym designem i wygodą korzystania z płyty indukcyjnej. Urządzenie zasilane jest gazem, ale palniki są ukryte pod płytą ceramiczną lub szklaną. Większość modeli można podłączyć zarówno do instalacji gazowej, jak i butli z gazem. Takie rozwiązane zapewnia nie tylko wydajne, lecz także wygodne i w pełni bezpieczne gotowanie. Płyta gaz na szkle została zaprojektowana i opatentowana przez polskiego producenta sprzętu AGD – firmę Solgaz.

Płyta gazowa bez płomieni – jak działa?

Pod gładką powierzchnią płyty znajdują się palniki gazowe, które spalają gaz katalitycznie. Szczelne komory i wysoka temperatura (800 stopni) sprawiają, że gaz jest spalany bardziej efektywnie niż w przypadku tradycyjnych kuchenek gazowych z otwartym płomieniem. Co więcej, palniki pracują cyklicznie. Oznacza to, że nie pobierają gazu, gdy powierzchnia płyty jest już wystarczająco nagrzana. Uruchamiają się dopiero wtedy, gdy jest to potrzebne.

Płyta gazowa z palnikami pod szkłem wymaga podłączenia nie tylko do gazu, ale również do sieci elektrycznej. Sterowanie odbywa się bowiem za pomocą dotykowego panelu sterowania. Poza tym zasilanie jest potrzebne do tego, aby iskrownik mógł automatycznie zapalić palniki.

płyta gazowa bez płomieni

Czy płyty gazowe bez płomieni są bezpieczne?

Otwarty płomień gazu stanowi potencjalne zagrożenie pożarowe. W przypadku wylania się gorącej cieczy na palnik istnieje ryzyko, że płomień rozleje się po powierzchni kuchni i może doprowadzić do pożaru. W przypadku płyty gazowej bez płomieni nie ma takiego ryzyka. Korzystanie z niej jest więc całkowicie bezpieczne. Co więcej, takie urządzenie AGD wyposażone jest w cały szereg zabezpieczeń.

Najczęściej spotykane zabezpieczenia to:

 • Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu – zapobiega przedostawaniu się gazu do atmosfery w przypadku nieprawidłowego działania palnika.
 • Wskaźnik ciepła resztkowego – informuje użytkownika o tym, czy płyta jest jeszcze gorąca.
 • Blokada rodzicielska – blokuje panel sterowania płyty, uniemożliwiając jej uruchomienie przez dzieci.

 

Płyta gazowa bez płomieni – wady i zalety

Zalety płyty gazowej bez płomieni:

 • Bezpieczeństwo – płomień jest ukryty pod powierzchnią płyty, dlatego nie ma ryzyka, że rozleje się w przypadku wylania się gorącej cieczy lub przypadkowego przechylenia garnka.
 • Niskie koszty eksploatacyjne – kuchenki gazowe bez płomieni efektywniej spalają gaz niż standardowe kuchenki gazowe. Są więc bardziej ekonomiczne w użytkowaniu.
 • Łatwe czyszczenie – płyta gazowa do zabudowy bez płomienia jest łatwa w czyszczeniu, gdyż ma idealnie gładką powierzchnię.
 • Możliwość używania różnych garnków – urządzenie jest kompatybilne z różnymi rodzajami garnków i patelni. Można na nich używać garnków z metalowym, ceramicznym lub szklanym dnem.

 

Wady płyty gazowej bez płomieni:

 • Wymagane podłączenie do gazu i prądu – to jeden z głównych czynników, który wpływa na wysoką cenę urządzenia.
 • Wysoka cena – płyta gazowa bez płomienia jest droższa niż standardowa płyta gazowa. Jest to spowodowane koniecznością zastosowania nowoczesnej technologii oraz koniecznością podłączenia ich zarówno do gazu, jak i do prądu.
 • Wolne rozgrzewanie – płyta potrzebuje więcej czasu na rozgrzanie, ponieważ płomień znajduje się pod jej powierzchnią.

płyta gazowa bez płomieni

Ile kosztuje płyta gaz na szkle?

Tego typu płyty do zabudowy są droższe niż tradycyjne kuchenki gazowe z otwartym płomieniem. Ich ceny wahają się od około 1500 do nawet 5000 zł lub więcej. Koszt zależy od takich czynników jak: marka i model płyty, liczba palników i dodatkowe funkcje.

Płyta gazowa bez płomieni – cena przykładowa:

 • Solgaz GPC 2+1 GAZ 2E G20 – 1700-1900 zł,
 • SOLGAZ GPC 4+1 GAZ 2E G20 – 2900 zł,
 • Dynaxo Dynacook X5 – 3600-4500 zł.

 

Płyta gazowa bez płomieni – opinie

Opinie użytkowników na temat płyt gazowych bez płomieni są w większości pozytywne. Użytkownicy chwalą je przede wszystkim za bezpieczeństwo użytkowania, niskie koszty eksploatacyjne oraz łatwe czyszczenie. Jednak wybór pomiędzy płytą gazową bez płomieni a tradycyjną kuchenką gazową z otwartym płomieniem będzie zależeć wyłącznie od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

zmywarka nablatowaPłyta gazowa SOLGAZ GPC 4+1 G20

Rodzaj płyty: Gazowa bez płomieni
Wymiary (SxG) [cm]: 58.1 x 49.5
Wykonanie płyty grzewczej: Szkło ceramiczne
Kolor płyty grzewczej: Czarny
Sterowanie płyty grzewczej: Dotykowe
Liczba palników: 4
płyta gazowa bez płomieni
zmywarka nablatowaDynaxo Dynacook X5 G20

Rodzaj płyty: Gazowa bez płomieni
Wymiary (SxG) [cm]: 83 x 52
Wykonanie płyty grzewczej: Szkło ceramiczne
Kolor płyty grzewczej: Czarny
Sterowanie płyty grzewczej: Dotykowe
Liczba palników: 5
zmywarka nablatowaPłyta gazowa SOLGAZ Innova Comfort IC 4+1 GAZ 2E G20

Rodzaj płyty: Gazowa bez płomieni
Wymiary (SxG) [cm]: 58 x 51.8
Wykonanie płyty grzewczej: Szkło ceramiczne
Kolor płyty grzewczej: Czarny
Sterowanie płyty grzewczej: Dotykowe
Liczba palników: 4
Brak komentarzy

Napisz komentarz