Mała kuchnia = duży problem? Jak urządzić małą kuchnię?
829
post-template-default,single,single-post,postid-829,single-format-standard,bridge-core-2.5.1,cookies-not-set,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-27.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_responsive
mała kuchnia aranżacja

Mała kuchnia = duży problem? Jak ją urządzić?

Mała kuchnia może stanowić duże wyzwanie podczas projektowania. Często wiąże się to z podjęciem trudnych decyzji, pójściem na kompromis albo rezygnacją z wcześniej założonych planów. Nie oznacza to jednak, że nie da się urządzić pięknej, a jednocześnie funkcjonalnej kuchni. Wystarczy trzymać się planu i zastosować od kilku ważnych wskazówek.

Dobry plan to podstawa

Kluczem do sukcesu, a w tym przypadku urządzenia małej kuchni w ładny, a do tego funkcjonalny sposób, jest dobry projekt. Na samym początku powinniśmy zatem rozplanować ustawienie mebli i sprzętów AGD w kuchni. Warto pamiętać o złotej zasadzie, tzw. trójkącie roboczym, który odnosi się do ustawienia trzech sprzętów kuchennych: lodówki, zlewozmywaka oraz płyty grzewczej lub kuchenki wolnostojącej. Te trzy urządzenia powinny być tak ustawione, by tworzyły wierzchołki trójkąta. Między nimi powinny być zatem zachowane następujące odległości:

  • między lodówką a zlewozmywakiem – 120-210 cm,
  • pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzewczą/ kuchenką wolnostojącą – 120-210 cm (w małych pomieszczeniach wystarczy około 90 cm),
  • między lodówką a kuchenką – 120-270 cm.

Przestrzeń między tymi sprzętami wypełnią meble, co zapewni wysoki komfort podczas przyrządzania codziennych posiłków.

wyspa kuchenna

Jakie kolory do małej kuchni?

O ile w dużych wnętrzach możemy sobie pozwolić na zastosowanie dowolnej kolorystyki ścian i mebli, tak już w małej kuchni kolor musi być odpowiednio dobrany. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre kolory optycznie powiększają wnętrze, a inne je pomniejszają. W małej kuchni powinniśmy unikać tej drugiej opcji. Właśnie dlatego najlepiej postawić na jasną, stonowaną kolorystykę, czyli na kolor biały, kremowy, beżowy lub pastelowy. Co więcej, warto rozważyć zakup frontów błyszczących. Dzięki temu, że odbijają one światło, optycznie powiększają wnętrze.

Podłoga również ma duże znaczenie. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzi się gres w jasnym kolorze, płytki drewnopodobne lub panele winylowe. Najważniejsze, aby były w jasnym kolorze, gdyż ciemne mogą sprawić, że pomieszczenie wyda się krótkie i wąskie.

Meble kuchenne – sprytne rozwiązania do małej kuchni

Szafki kuchenne należą do niezbędnego wyposażenia kuchni. Muszą bowiem pomieścić garnki i patelnie, zastawę stołową, kubki, przyprawy, a także mnóstwo suchej żywności. Niestety w małej kuchni nie uda nam się umieścić wielu szafek. Dlatego zamiast niektórych wąskich szafek, warto zastosować kosze cargo. Są one przeznaczone do przechowywania produktów. Cały kosz wysuwa się razem z zawartością, dzięki czemu wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Kosze cargo świetnie się sprawdzą w przypadku narożnych szafek, do których zawsze jest utrudniony dostęp.

Jeśli chodzi o meble do małej kuchni, warto również rozważyć zabudowę pod sam sufit. W takim przypadku najlepiej zastosować fronty z niewidocznymi uchwytami, np. listwowymi lub frezowanymi.

Mała kuchnia w zabudowie – sprzęty AGD

Właściciele małych kuchni najczęściej decydują się na zakup urządzeń AGD do zabudowy. Dzięki temu, że montuje się je w szafkach kuchennych, idealnie wpisują się w stylistykę wnętrza, tworząc spójną i harmonijną aranżację. To jednak niejedyna zaleta sprzętów przeznaczonych pod zabudowę. Można je bowiem łatwo wkomponować nawet w nieustawną czy wąską kuchnię, co w przypadku urządzeń wolnostojących nie zawsze jest możliwe.

Niewielki metraż kuchni sprawia, że musimy maksymalnie ograniczyć liczbę urządzeń. Jeśli nie chcemy rezygnować z funkcjonalności niektórych z nich, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzeń wielofunkcyjnych. Dobrym przykładem jest tu piekarnik z funkcją mikrofali. Dzięki temu, że można w nim nie tylko piec potrawy, ale również podgrzewać i rozmrażać żywność za pomocą mikrofal, nie ma potrzeby kupowania osobnej kuchenki mikrofalowej. W ten sposób oszczędzimy miejsce na blacie, a w dodatku zyskamy dwa urządzenia w cenie jednego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku małych sprzętów AGD. Zamiast kupować osobno blender, mikser i rozdrabniacz, najlepiej wybrać robota wielofunkcyjnego.

Oświetlenie w małej kuchni

Każde wnętrze wymaga odpowiedniego oświetlenia. Jednak w małej kuchni ma ono szczególnie duże znaczenie. Nie chodzi tu jedynie o kwestie estetyczne, ale przede wszystkim o optyczne powiększenie pomieszczenia. Sprawdzą się tu zarówno punktowe światła LED, jak i plafony. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie taśmy LED u zbiegu ścian i sufitu albo listwy LED biegnącej wzdłuż całej linii górnych szafek. Taki zabieg sprawi, że kuchnia wyda nam się obszerniejsza, niż jest w rzeczywistości. Należy natomiast unikać żyrandoli, gdyż ich duże rozmiary mogą przytłoczyć niewielkie pomieszczenie.

Mała kuchnia z salonem

Ostatnio bardzo modne stało się otwieranie przestrzeni. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, powinniśmy rozważyć połączenie naszej kuchni z salonem. Dzięki temu wnętrze stanie się przestronniejsze i jaśniejsze. Aby zaznaczyć, że oba pomieszczenia pełnią różne funkcje, możemy je oddzielić, wybierając inne powierzchni podłogi, np. płytki do kuchni, a do salonu panele lub parkiet. Innym sposobem jest oddzielenie tych dwóch pomieszczeń za pomocą wyspy kuchennej. Dokładając do niej krzesła, zyskamy miejsce do spożywania posiłków i nie będziemy musieli wstawiać do kuchni stolika.

Mała kuchnia, duży problem?

Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością uda nam się urządzić funkcjonalną, a zarazem przytulną i pięknie wyglądającą kuchnię o niewielkim metrażu. Warto jednak pamiętać, że remontu kuchni nie wykonujemy co roku. Ma ona nam dobrze służyć przez kilka albo nawet kilkanaście lat. W końcu kuchnia jest sercem domu – w niej spędzamy kilka godzin dziennie, przygotowujemy i spożywamy posiłki, pijemy poranną kawę, rozmawiamy, a nawet przyjmujemy gości. Właśnie dlatego powinniśmy zadbać, abyśmy dobrze czuli się w jej wnętrzu.

3 komentarze
  • Pingback:Najzdrowszy czajnik elektryczny - który wybrać? | Sprzęty AGD | Do kuchni
    Opublikowany o 16:02h, 06 września Odpowiedz

    […] ceramiczne z ciekawym wzorem geometrycznym czy tzw. sweterkowym. Będą one pasować zarówno do kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym, jak i […]

  • trevor
    Opublikowany o 19:27h, 16 października Odpowiedz

    Co do agd to polecam z własnego studenckiego doświadczenia piekarnik typu combiquick. Kompaktowy, a w pełni funkcjonalny 😉 Z obecną już żoną pierwsze kolacje w nim robiliśmy 😉

  • admin
    Opublikowany o 16:37h, 07 listopada Odpowiedz

    Dzięki za polecenie! Do małej kuchni wielofunkcyjne sprzęty są najlepszym rozwiązaniem 🙂

Napisz komentarz