Lodówka po transporcie - ile musi odstać? Jak ją przewozić?
738
post-template-default,single,single-post,postid-738,single-format-standard,bridge-core-2.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-27.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
lodówka po transporcie

Ile musi odstać lodówka po transporcie?

Przeprowadzasz się do nowego mieszkania? A może po prostu zamieniasz swoją wysłużoną lodówkę na nową? W obu tych przypadkach będziesz musiał zmierzyć się z trudnym zadaniem, jakim jest transport tak dużego urządzenia AGD. Z naszego poradnika dowiesz się, jak w bezpieczny sposób przetransportować sprzęt i ile musi odstać lodówka po transporcie.

Transport lodówki w pionie – zalecany przez producentów

Myślisz, że przewiezienie ze sklepu dużego 55-calowego telewizora było uciążliwym zadaniem? To pestka w porównaniu z tak dużym i problematycznym sprzętem AGD, jakim jest lodówka. Samo załadowanie jej do samochodu przewozowego jest męczące, szczególnie jeśli będziesz musiał najpierw znieść ją po schodach. Do tego będziesz potrzebował pomocy drugiej osoby. Pierwsza będzie schodzić tyłem, trzymając lodówkę, a druga przodem. W takich sytuacjach warto nieść lodówkę na leżąco, czyli „na plecach” (drzwiami do góry).

Gdy uda Ci się już znieść lodówkę po schodach, będziesz ją musiał załadować do samochodu. Producenci zalecają, aby lodówkę przewozić w pozycji pionowej – jest to jednak możliwe jedynie w przypadku dużych samochodów przewozowych. Lodówkę w pionie ustawisz też na przyczepce. Pamiętaj, że w obu przypadkach urządzenie trzeba dobrze zabezpieczyć, aby nie doszło do żadnych uszkodzeń w czasie jazdy. Najlepiej lodówkę przymocować za pomocą specjalnych pasów mocujących. Można też ją przykryć kocami lub poduszkami, które zamortyzują wstrząsy w razie transportu po nierównej nawierzchni.

 

 

Transport lodówki w poziomie – czy to możliwe?

Choć producenci zalecają przewozić lodówkę w pozycji pionowej, możliwy jest również transport nowej lodówki w poziomie. Dla osób, które nie mają możliwości przetransportowania urządzenia samochodem dostawczym i nie mają przyczepki do dyspozycji, jest to zazwyczaj jedyna opcja. Warto jednak pamiętać, że przewożenie lodówki na plecach możliwe jest tylko w długim samochodzie typu kombi. Jeśli zdecydujesz się na taki sposób transportu, pamiętaj, żeby umieścić lodówkę stroną tłoczną do góry. Dzięki temu do układu chłodniczego nie przedostanie się olej z agregatu.

Pierwsze uruchomienie lodówki po transporcie – ile odczekać?

Niezależnie od tego, na jaki sposób przewiezienia lodówki się zdecydujesz, pamiętaj, że nie możesz jej uruchomić od razu po wstawieniu do kuchni. Ile musi odstać lodówka po transporcie? Dla bezpieczeństwa powinieneś odczekać przynajmniej 12 godzin, zanim podłączysz urządzenie do prądu. Niektórzy producenci zalecają, aby odczekać nawet 24 godziny. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ w tym czasie olej z agregatu ścieknie na swoje miejsce. Będziesz więc mógł spokojnie podłączyć lodówkę do prądu, nie martwiąc się o jej uszkodzenie. Jeśli nie odczekasz tych kilkunastu godzin po transporcie lodówki, ryzykujesz poważnymi uszkodzeniami. Mogą być one na tyle poważne, że nie będzie się opłacało naprawiać lodówki, co będzie wiązało się z zakupem nowego urządzenia.

 

Pamiętaj, że nie tylko używana lodówka po transporcie musi swoje odstać. Dotyczy to również nowej lodówki, która przyjechała do Ciebie prosto ze sklepu ze sprzętami AGD. W lecie wystarczy, że odczekasz około 2-4 godziny, zanim podłączysz wtyczkę do gniazdka. Natomiast w zimie, gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura, należy odczekać nawet do 24 godzin, ponieważ istnieje ryzyko, że w czasie długiego transportu zamarznie olej w agregacie.

 

 

Lodówka po transporcie – jak ją przygotować do użytkowania?

Gdy przetransportujesz lodówkę, a następnie odczekasz te kilkanaście godzin, powinieneś przygotować lodówkę do użytkowania. Jak to zrobić? Oto nasze wskazówki:

 • Znajdź odpowiednie miejsce dla lodówki

Pamiętaj, że lodówka nie powinna stać w pobliżu źródeł ciepła, ponieważ mogą się one przyczynić do większego poboru energii elektrycznej. Nie stawiaj zatem lodówki bezpośrednio przy kuchence czy piekarniku ani w pobliżu żadnych kaloryferów. Poza tym nie ustawiaj lodówki w nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj również o tym, by zostawić odpowiednio duży odstęp między ścianą a agregatem.

 • Dokładnie wymyj lodówkę

Zanim zaczniesz układać żywność w lodówce, powinieneś ją dokładnie wymyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dotyczy to jej wszystkich elementów – zarówno wewnętrznych ścianek, półek, szuflad, balkoników, jak i uszczelki. Następnie wytrzyj do sucha wymyte powierzchnie i otwórz drzwi, aby wywietrzyć wnętrze.

 • Podłącz lodówkę do prądu

Gdy lodówka wyschnie, możesz podłączyć ją do prądu. W środku nie może znajdować się woda, ponieważ szybko zamarznie i konieczne będzie rozmrażanie urządzenia. Rozruch nowej lodówki powinien trwać kilka godzin – w tym czasie komory wychłodzą się do odpowiedniej temperatury.

 • Włóż żywność do lodówki

Gdy w lodówce będzie panować odpowiednio niska temperatura, będziesz mógł włożyć do niej produkty spożywcze i świeżą żywność.

Stosując się do powyższych wskazówek, bezpiecznie przewieziesz lodówkę, nie narażając jej na uszkodzenie. Jeśli jednak z jakiego powodu urządzenie nie będzie chciało się uruchomić, od razu wezwij fachowca, który określi, czy doszło do uszkodzenia lodówki.

lodówka po transporcie Lodówka Bosch KGE49EICP

Wymiary WxSxG:
201 x 70 x 65 cm
Poj. chłodziarki/zamrażarki: 302/117l
Roczne zużycie energii: 163 kWh
Poziom hałasu: 38 dB
Klasa energetyczna: C
lodówka po transporcieLodówka Samsung RB38C602DSA

Wymiary WxSxG:
203 x 59,5 x 65,8 cm
Poj. chłodziarki/zamrażarki: 230/114 l
Roczne zużycie energii: 204 kWh
Poziom hałasu: 35 dB
Klasa energetyczna: D
lodówka po transporcie Lodówka MPM 434-SBF-04

Wymiary WxSxG:
180 x 79 x 70 cm
Poj. chłodziarki/zamrażarki: 271/150 l
Roczne zużycie energii: 280 kWh
Poziom hałasu: 39 dB
Klasa energetyczna: E
5 komentarzy
 • Teresa Nazimek
  Opublikowany o 15:59h, 11 sierpnia Odpowiedz

  Dlaczego zwracacie się do nas tylko w rodzaju męskim? Kobiety też czytają i też kupują lodówki.

 • ZnudzonyGłupotąLudzką
  Opublikowany o 10:03h, 26 sierpnia Odpowiedz

  Naprawdę ktoś ma aż tak mało problemów w życiu, że czepia się o taką pierdołe? To niech Pani szuka sobie poradnika, gdzie będzie zwrot i do pań jak i panów…Co za problem?

 • mówca nienawiści
  Opublikowany o 16:17h, 01 grudnia Odpowiedz

  a co z osobami niebinarnymi ? będzie pozew?:)

 • Alien
  Opublikowany o 14:01h, 12 stycznia Odpowiedz

  A co z bezpłciowymi kosmitami

 • Mmm
  Opublikowany o 10:45h, 16 września Odpowiedz

  Bo kobiety nic nie zrozumieja

Napisz komentarz