Kolor gąbki ma znaczenie - jaką wybrać?
2375
post-template-default,single,single-post,postid-2375,single-format-standard,bridge-core-2.5.1,cookies-not-set,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-27.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_responsive
kolor gąbki

Kolor gąbki ma znaczenie – jaką wybrać?

Czy zastanawialiście się kiedyś, co oznaczają kolory gąbek? Wielu osobom wydaje się, że kolor gąbki to tylko kwestia wizualna, która nie ma żadnego znaczenia… A jednak! Okazuje się, że to od koloru zależy, do jakich czynności przeznaczona jest gąbka. Do czego służy fioletowa gąbka albo zielona? Sprawdzamy!

Czy kolor gąbki ma znaczenie?

Wybierając detergenty do mycia w zmywarce czy płyn do mycia naczyń, najczęściej kierujemy się skutecznością, zapachem oraz właściwościami hipoalergicznymi. Przez chwilę powinniśmy zastanowić się również nad wyborem odpowiedniej gąbki do zmywania. Na rynku znajdziemy różne rodzaje gąbek do mycia naczyń. Występują one w różnych kształtach, wielkościach i kolorach. Niektóre są grubsze, inne cieńsze. Są też gąbki miękkie i twardsze z szorstkimi powierzchniami. Dzięki tak dużej różnorodności możemy wybrać gąbkę, która najbardziej pasuje do naszych preferencji.

Podczas wyboru gąbki warto jednak zwrócić uwagę na jej odcień. Nie jest to jednak ważne ze względów estetycznych czy naszych preferencji. Kolor gąbki do naczyń ma znaczenie, ponieważ określa, do jakich celów jest ona przeznaczona. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o najtańsze gąbki, które kupujemy w dyskontach, tylko o gąbki wykonane z celulozy.

kolor gąbki

Kolory gąbek – znaczenie

Zazwyczaj kolory gąbek do zmywania określają ich stopień szorstkości lub delikatności. Jest to ważne w kontekście mycia naczyń. Jeśli użylibyśmy szorstkiej gąbki do mycia delikatnych kieliszków do wina, z pewnością zarysowalibyśmy ich powierzchnię.

Najczęściej stosowane są następujące kolory gąbek do naczyń:

  • Gąbka zielona – to najtwardszy rodzaj gąbki. Dlatego też świetnie sprawdzi się do usuwania trudnych i wymagających zabrudzeń. Należy jednak mieć na uwadze, że jej szorstka powierzchnia może zarysować naczynia, dlatego zielonej gąbki nie powinniśmy używać do mycia delikatnych naczyń takich jak szkło czy porcelana.
  • Czerwona gąbka – ta gąbka jest mniej szorstka niż gąbka zielona, ale bez problemu poradzi sobie z trudnymi zanieczyszczeniami. Jej moc określana jest jako średnia, więc nie stwarza dużego ryzyka zarysowania szklanych naczyń.
  • Gąbka żółta – to delikatna gąbka, którą z powodzeniem można wykorzystać do mycia szklanek i kieliszków.
  • Niebieska gąbka do naczyń – to najdelikatniejsza ze wszystkich gąbek, dlatego powinna być używana do mycia delikatnych powierzchni, np. kieliszków czy porcelany. Gąbka niebieska poradzi sobie z lekkimi zabrudzeniami.
  • Pomarańczowa gąbka – to dość rzadko spotykana gąbka, nie znajdziemy jej w każdym zestawie. Jest ona przeznaczona do mycia powierzchni teflonowych, np. patelni czy płyt grzewczych w opiekaczu.

A do czego służy fioletowa gąbka do naczyń? Taka gąbka nie jest powszechnie używanym standardem w systemie kolorów gąbek. Z tego względu trudno określić, jakie jest jej przeznaczenie. Aby się tego dowiedzieć, warto sprawdzić etykietę lub opis producenta. Fioletowe gąbki często jednak mają zapach lawendy.

kolor gąbki

Jak często wymieniać gąbkę do naczyń?

Wiemy już, co oznacza kolor gąbki. A jak często należy ją wymieniać na nową? Częstotliwość wymiany gąbki do naczyń zależy nie tylko od jej stopnia zużycia, ale przede wszystkim od dbałości o higienę. Badania naukowe wykazały, że na 16 cm3 gąbki mogą znajdować się aż 82 miliardy bakterii. To m.in. salmonella, gronkowiec złocisty czy bakterie wywołujące zapalenie opon mózgowych. Wszystkie te bakterie są niebezpieczne dla zdrowia. Z racji tego, że gąbki nie da się zdezynfekować, konieczna jest jej regularna wymiana – przynajmniej raz w tygodniu.

Jeśli używamy gąbki do czyszczenia bardzo zabrudzonych naczyń lub trudnych do usunięcia resztek, powinniśmy ją wymienić od razu po wykonaniu takiego zadania. W ten sposób unikniemy przenoszenia zabrudzeń na inne naczynia.

Brak komentarzy

Napisz komentarz