13 wrz Jaki mikser ręczny kupić?
Mikser to niewielkie urządzenie, bez którego trudno się obejść w kuchni. Dzięki niemu możemy zmiksować składniki na ciasto, ubić białka na puszystą bezę albo przygotować sos o aksamitnej konsystencji. W sprzedaży nie brakuje mikserów kuchennych, przez co wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego urządzenia. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiecie się, jaki mikser ręczny kupić.
Mikser ręczny – wady i zalety
Mikser ręczny to urządzenie, które gości w naszych kuchniach już od wielu lat. Klasyczny mikser ma kompaktowe rozmiary, dzięki czemu bez problemu mieści się w szafce czy wyższej szufladzie kuchennej. Taki mikser pozwala miksować składniki w dowolnym garnku lub misce. Jest lekki i mobilny, więc praca z nim jest dość wygodna. Należy dodać, że mikser ręczny jest najtańszy spośród wszystkich mikserów dostępnych w sprzedaży.
Jeśli chodzi o wady miksera ręcznego, to największą z nich jest konieczność trzymania go w ręce podczas pracy. O ile krótkie, sporadyczne miksowanie składników nie będzie dla nas obciążeniem, tak już przy dłuższym miksowaniu po prostu zacznie nas boleć ręka.
Jaki mikser ręczny wybrać?
Jeśli chcemy kupić dobry mikser kuchenny, przede wszystkim powinniśmy dopasować go do naszych potrzeb. Podczas zakupu warto więc zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry.
Moc miksera
W większości sprzętów AGD jednym z najważniejszych parametrów jest moc silnika. W przypadku czajnika elektrycznego moc będzie decydować o szybkości zagotowania wody, a w przypadku odkurzacza o skuteczności wciągania zanieczyszczeń. Natomiast w mikserze moc będzie decydować o szybkości miksowania i dokładności połączenia składników. Im mocniejszy mikser wybierzemy, tym szybciej i lepiej zmiksuje składniki, tworząc jednolitą masę. Jaką moc powinien mieć mikser? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników. Należy jednak pamiętać, że moc miksera powinniśmy dobrać do swoich potrzeb. Jeśli sporadycznie będziemy korzystać z miksera do mało wymagających zadań, takich jak ubijanie piany czy miksowanie składników na ciasto naleśnikowe, w zupełności wystarczy nam mikser ręczny o mocy 250-300 W. Jeżeli jednak zależy nam, aby mikser dobrze radził sobie również z miksowaniem ciężkiego ciasta drożdżowego, będziemy potrzebować większej mocy, najlepiej ok. 500 W.
Regulacja prędkości
Drugim ważnym parametrem w przypadku miksera, jest regulacja prędkości. Dzięki niej możemy dostosować odpowiednią prędkość do rodzaju wykonywanej pracy. Do miksowania ciasta na pancakes wystarczą nam niskie prędkości, natomiast do zagniatania ciasta kruchego konieczne będzie ustawienie większej prędkości pracy. Warto zatem wybrać mikser, który będzie oferował co najmniej 3 stopnie prędkości – to absolutne minimum. W sprzedaży spokojnie znajdziemy jednak miksery z 5-stopniową regulacją prędkości, a nawet wyższą.
Końcówki w zestawie
Standardowy mikser ma w zestawie końcówki, które służą do miksowania i mieszania składników. Wielu producentów wyposaża jednak swoje urządzenia dodatkowo w haki, które świetnie nadają się do zagniatania ciasta. Wśród dodatkowych końcówek w mikserach możemy jeszcze znaleźć:
- trzepaczkę – ułatwia ubijanie składników,
- stopę do blendowania – pozwala rozdrabniać produkty na gładką masę,
- mieszadło ucierające – to płaska końcówka, która przeznaczona jest do przecierania warzyw i owoców.
Im więcej końcówek będzie mieć mikser w zestawie, tym szersze będzie jego zastosowanie.
Funkcja Turbo
Mimo że nie jest to konieczne, warto wybrać mikser ręczny z funkcją Turbo, która przydaje się szczególnie przy miksowaniu wymagających ciast i gęstych kremów. Dzięki funkcji Turbo mikser przez krótki czas będzie pracował na najwyższych możliwych obrotach, co pozwoli dokładnie połączyć ze sobą wszystkie składniki.
Tryb pulsacyjny
Kolejnym przydatnym parametrem jest tryb pracy pulsacyjnej. Co to oznacza? Dzięki tej funkcji mikser będzie pracował tylko wtedy, gdy naciśniemy przycisk. Oznacza to, że pozwala na przerywaną pracę. Tryb pulsacyjny zapewni nam większą kontrolę nad mikserem, przyda się w szczególności do delikatnego miksowania lub mieszania składników.
Poziom hałasu
Niewielu producentów podaje w specyfikacji, ile decybeli generuje mikser podczas pracy. Warto jednak spróbować się tego dowiedzieć, ponieważ miksery potrafią narobić niezłego hałasu w kuchni.
Jaki mikser ręczny kupić?
Nie jest łatwo zdecydować, jaki mikser ręczny kupić. Dlatego, aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy ranking dobrych mikserów, które sprawdzą się w każdej kuchni, pozwalając na komfortowe miksowanie nawet wymagających składników. Poniżej znajdziecie polecane miksery kuchenne.
Camry CR 4218
To tani, dobry mikser ręczny, który spełni potrzeby przeciętnego użytkownika. Mikser oferuje silnik o mocy 300 W, ale jest w stanie osiągnąć maksymalną moc 800 W. Dzięki temu poradzi sobie z miksowaniem nawet dużej ilości ciasta. Do tego mikser oferuje 5 stopni prędkości oraz funkcję Turbo. W zestawie znajdują się stalowe mieszadła i trzepaczki. Ten model ma wytrzymałą obudowę, ale jest dość ciężki. Jednak za tak niską cenę, jest to niedogodność, którą można zaakceptować.
Bosch MFQ36400
Mikser Bosch MFQ36400 to sprzęt cieszący się dużą popularnością wśród konsumentów. Producent wyposażył go w silnik o mocy 450 W, co pozwala już na miksowanie gęstych mas i ciast. Pomimo dość dużej mocy mikser jest stosunkowo cichy, a do tego bardzo lekki, dzięki czemu pozwala na komfortową pracę. Do wyboru mamy 5 prędkości pracy oraz tryb Turbo. W zestawie znajdują się klasyczne mieszadła oraz haki do zagniatania ciasta – oba rodzaje końcówek wykonano ze stali nierdzewnej. Są zatem wytrzymałe i można je myć w zmywarce.
Bosch MFQ40303
To kolejny mikser marki Bosch, który znalazł się w naszym rankingu. Ten model zachwyca bardzo cichą pracą – generuje niewielki hałas, więc spokojnie można prowadzić rozmowę podczas miksowania. Prezentowany model ma obudowę w kolorze czerwonym, ale dostępne są również modele w kolorze kremowym, białym, a nawet miętowym i różowym. Mikser Bosch MFQ40303 został wyposażony w silnik o mocy 500 W i 5 stopni prędkości. Poza tym oferuje tryb Turbo i pracę pulsacyjną. W zestawie znajdują się końcówki do ubijania z technologią Fine Creamer, które zwiększają objętość ubijanych składników, a także dwa haki do zagniatania ciasta.
MNM
Opublikowany o 14:04h, 26 grudniaKupiłem na prezent żonie mikser z misą. Wszystko mi pasowało do czasu …. 2,5 miesiąca od zakupu. Podczas pracy usłyszałem wielki hałas wewnątrz miksera. Po dokładnym przyjrzeniu się i przeanalizowaniu zachowania tego mego sprzętu ( i wydaje mi się, ze większość mocno reklamowanych jest podobnie zbudowana), że uszkodzone jest „”łożysko””. No i teraz spróbujcie to naprawić. Dlatego też przy wyborze następnego miksera będę się kierował dostępem do części zamiennych, a inne reklamowane parametry to są drugorzędne.