27 maj Jak powstaje kawa? Od sadzenia do przetwarzania, czyli proces produkcji kawy
Wielu z nas zaczyna swój dzień od kubka kawy. Jednak żeby móc cieszyć się smakiem naszego ulubionego napoju muszą zostać wyprodukowane ziarna, z których będzie on powstawał. Produkcja kawy to bardzo złożony i wieloetapowy proces, który wpływa na różnice w jej smaku, aromacie i mocy. Jak powstaje kawa? Jak wygląda proces i etapy jej produkcji?
Sadzenie kawy
Nasiona kawowca są sadzone w wilgotnym i zacienionym podłożu. Po upływie ok. 2 miesięcy, kiedy sadzonka wykiełkuje jest przesadzana do doniczki w której wzrasta przez kolejne ok. 4 miesiące aż do osiągnięcia ok. 2 metrów wysokości. Następnie wszystkie sadzonki zasadza się w osobnych donicach, w których są często podlewane i chronione przed jasnym światłem słonecznym aż do momentu, gdy nie są wystarczająco duże by móc je zasadzić w gruncie. Tak przygotowana roślina będzie owocować przez kolejne 20 lat.
Zbiory kawy
W zależności od odmiany drzewo kawowe zaczyna rodzić pierwsze owoce po dwóch, czterech, a czasem nawet 5 latach! Dojrzałe owoce mają jasny lub bardzo czerwony kolor. W ciągu całego roku odbywają się jedne główne zbiory. Gdy owoce kawowca są już gotowe do zerwania dzieje się to za pomocą jednej z dwóch metod: ręcznej lub mechanicznej. Zbieranie ręczne jest bardziej czasochłonne i kosztowne, jednak jest ono stosowano najczęściej, ze względu na położenie plantacji. Znajdują się one przeważnie na górzystych terenach, do których nie mają dostępu maszyny rolnicze. W ręcznym zbieraniu kawy rozróżnia się dwie metody – picking, czyli zrywanie jedynie dojrzałych owoców kawowca oraz stripping, czyli zrywanie wszystkich owoców na raz. Po zakończeniu zbiorów są one przewożone do przetwórni.
Przetwarzanie kawy
Po zebraniu owoce kawowca są ręcznie sortowane i oczyszczane. Do suszenia trafiają jedynie te dojrzałe i nieuszkodzone. Wyróżnia się dwa sposoby przetwarzania ziaren kawowca – na sucho i na mokro. Metoda suszenia ziaren na sucho polega na rozsypaniu ich na dużych powierzchniach i wystawieniu na działanie promieni słonecznych by wyschły. Proces ten trwa od 4 do 8 tygodni, w zależności od warunków pogodowych i kończy się w momencie w którym ziarna osiągną poniżej 12% wilgotności. Metoda na mokro polega na przepuszczeniu owoców przez urządzenie które ma za zadanie oddzielić miąższ od ziarna. Następnie, ziarna moczy się w wodzie i poddaje fermentacji przez 12 do 48 godzin w celu oczyszczenia ich ze śluzowej powłoki. Po jej utracie ziarna są suszone na słońcu lub w specjalnej suszarni, by poziom ich wilgotności spadł poniżej 12%.
Szukasz nowych i lepszych rodzajów kawy do codziennego picia? A może interesuje Cię odbycie profesjonalnego kursu baristy w Warszawie? Skontaktuj się z zespołem palarnia kawy warszawa Story Coffee Roasters, który chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Artykuł sponsorowany
Brak komentarzy