Franczyza - pomysł na bezpieczne prowadzenie biznesu - Kuchenny Poradnik
2394
post-template-default,single,single-post,postid-2394,single-format-standard,bridge-core-2.5.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-27.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive

Franczyza – pomysł na bezpieczne prowadzenie biznesu

Franczyza to model biznesowy, który z roku na rok staje się coraz częściej wybieranym sposobem otwarcia swojej firmy przez przedsiębiorców. Jeśli nie mają oni wystarczająco dużo finansów, mogę niewielkim nakładem otworzyć biznes, który mają podany praktycznie na tacy. Jakie są główne zalety franczyzy? Czym ona w ogóle jest?

Co to jest franczyza?

Franczyza, czyli franchising, to model biznesowy, w ramach którego franczyzodawca (marka lub firma) udziela przedsiębiorcy, czyli franczyzobiorcy, prawa do korzystania z własności intelektualnej, znaku towarowego, know-how oraz systemu prowadzenia działalności. W zamian zobowiązuje się on do prowadzenia biznesu zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy oraz do uiszczania opłat licencyjnych lub royalty.

Franczyza jest popularnym modelem biznesowym w różnych branżach, takich jak gastronomia, handel detaliczny, usługi czy edukacja. Dla przedsiębiorcy, który wybrał taki model biznesowy jest to szansa na prowadzenie własnej działalności gospodarczej z wykorzystaniem rozpoznawalnej marki, co może zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Dla franczyzodawcy jest to z kolei sposób na ekspansję biznesu i zwiększenie zysków bez bezpośredniego zaangażowania kapitału w otwieranie nowych placówek.

Jakie zalety ma franczyza?

Franczyzy korzysta z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorców. Dzięki temu można między innymi zrobić zakupy w popularnych sieciach sklepów, czy zjeść pyszne burgery Bydgoszcz. Franczyzodawca daje więc właścicielowi firmy konkretny pomysł na prowadzenie biznesu, który jest uznaną marką wśród klientów. Co istotne, lokal na prowadzenie działalności musi z reguły spełniać określone normy, aby mógł funkcjonować. 

Można więc powiedzieć, że franczyzobiorca otrzymuje wszystko, co potrzebne i to bez większego zaangażowania. Co istotne, jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego i potrzebuje on pomocy od franczyzodawcy, zwykle ją otrzymuje bez problemu. Z reguły dzieje się tak na początku prowadzenia biznesu. 

Poza tym franczyzobiorca zawsze może zwrócić się o poradę do franczyzodawcy. Przecież jemu także zależy na tym, aby dany punkt generował, jak największe zyski, bo sam czerpie z tego korzyści. Mając pełne wsparcie biznesowe, którego bardzo brakuje samodzielnym przedsiębiorcom, są oni w stanie szybciej zdecydować się na prowadzenie takiego modelu biznesowego i to na dodatek z korzyściami dla obu stron umowy. 

Franczyzobiorca może wybierać spośród wielu różnych branż. To daje z kolei możliwość prowadzenia takiego biznesu, o jakim się zawsze myślało. Pozwala to jednocześnie także na realizację własnych marzeń i pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz